Ευρωπαϊκό: “Χρυσός” ο Πασχάλης Κουλούμουγλου στην Τιφλίδα

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών σε πάγκο στην Τιφλίδα της Γεωργίας το Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου.

Ο αθλητής Πασχάλης Κουλούμουγλου στην κατηγορία των 59 κιλών κατέκτησε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο, σηκώνοντας 512 κιλά.

Το Ευρωπαϊκό του 2022 ήταν η πρώτη του μεγάλη διοργάνωση και κατάφερε να κάνει τρεις καθαρές άρσεις με καλύτερη τα 175 κιλά, που όπως λέει ο ίδιος απέχει ακόμα πολύ από τις πλήρεις δυνατότητές του.

Την δεύτερη θέση στην κατηγορία του Κουλούμουγλου, πήρε ο Σερκάν Κακμάζ από την Τουρκία για τα 472 κιλά, ενώ τρίτος ήρθε ο Σέαν Κλερ από το Ηνωμένο Βασίλειο με 430.

Μια ανάσα πριν την κατάκτηση μεταλλίου έφτασε ο αθλητής Γκρέμισλαβ Μωϋσιάδης, ο οποίος αγωνίστηκε στην κατηγορία των 80 κιλών και κατέκτησε την 4η θέση, ενώ ο Αθανάσιος Βαγενάς, που αγωνίστηκε στην ίδια κατηγορία απέσπασε την 7η θέση στη γενική κατάταξη.