Παγκόσμιο: Στην 10η θέση ο Σταματιάδης και στην 11η ο Λιγνός στο Άμπου Ντάμπι

Εξαιρετικές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι Έλληνες αθλητές στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παρατριάθλου, που ολοκληρώθηκε στο Άμπου Ντάμπι.

Στην 10η θέση βρέθηκε ο Αχιλλέας Σταματιάδης στην κατηγορία ΡΤS3 με συνολικό χρόνο 01:40:07, ενώ έχασε τη 10άδα στις λεπτομέρειες, ο Γεράσιμος Λιγνός με guide τον Γρηγόρη Σουβατζόγλου, που τερμάτισαν στην 11η θέση, στην κατηγορία PTVI, στα 01:06:22.

Με αυτόν το τρόπο, οι Έλληνες αθλητές έβαλαν τις βάσεις, για πρόκριση στους Παραολυμπιακούς του Παρισιού.

Τα μετάλλια στην κατηγορία PTS3, πήραν οι Ντανιέλ Μολίνα από την Ισπανία (01:10:35), Νίκο Βαν Ντε Μπουργκτ από την Ολλανδία (01:10:53) και Μαξ Γκελχάρ από την Γερμανία (01:13:10).

Στην κατηγορία του Λιγνού στο βάθρο ανέβηκαν οι Ντέιβ Έλις από την Αγγλία (00:59:13), Τιμπότ Ριγκαντό από την Γαλλία (01:00:17) και Αντουάν Περέλ από την Γαλλία (01:01:17).