Παγκόσμιο: Βρήκαν κάτοχο τα μετάλλια στα αγωνίσματα των 10 χιλιομέτρων

Τα αγωνίσματα 10 χιλιομέτρων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα βορινού σκι ΑμΕΑ είδαν δράση και θέαμα στις 6 κατηφορίες στο Έστερσουντ της Σουηδίας.

Νικητής στην κατηγορία καθιστών των ανδρών αναδείχθηκε ο Ιταλός Τζουζέπε Ρόμελε ενώ τον αντίστοιχο τίτλο στις γυναίκες έκανε δικό της η Κένταλ Γκρετς από τις Ηνωμένες Πολιτείες η οποία έφτασε τα 5 χρυσά μετάλλια στη διοργάνωση.

Η 22χρονη Βίλντε Νίλσεν από τη Νορβηγία ήταν η κορυφαία στην κατηγορία όρθιων των γυναικών έχοντας νωρίτερο στο τουρνουά πάρει τον τίτλο και στον αγώνα των 18 χιλιομέτρων. Νικητής στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών ο Μαρκ Άρεντς από τον Καναδά φτάνοντας τα 3 χρυσά μετάλλια στην εβδομάδα.

Ο Σουηδός Ζεμπάστιαν Μόντιν πήρε τον τίτλο στην κατηγορία των ανδρών με προβλήματα όρασης όπως έκανε στις γυναίκες η Γερμανίδα Λιν Κατσμάιερ.