Παγκόσμιο πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ: Στην 6η θέση η Μαντούδη-11η η Κυργιοβανάκη στη σφαίρα

Διπλή ελληνική εκπροσώπηση στη σφαίρα γυναικών F20 είχαμε σήμερα (11/7), στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ, που διεξάγεται στο Παρίσι.

Η Βαλασία Κυργιοβανάκη και η κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ με 13.55μ, Ζωή Μαντούδη κινήθηκαν σε χαμηλές…πτήσεις και έμειναν στην 11η και στην 6η θέση , αντίστοιχα.

Η Κυργιοβανάκη μετά τις τρεις πρώτες προσπάθειες έμεινε 11η οπότε δεν επιχείρησε τις υπόλοιπες τρεις. Η Μαντούδη ήταν μέσα στις «8» καλύτερες έκανε και τις έξι προσπάθειες με καλύτερη αυτή στα 12,92μ. που την έφερε στην 6η θέση.

Οι βολές της Κυργιοβανάκη (έριχνε 6η): 11,22μ., 11,52μ., 11,09μ..

Οι βολές της Μαντούδη (έριχνε 12η): 12,34μ., 12,69μ., 12,66μ., 12,65μ., 12,92μ., 12,89μ.

Την πρώτη θέση πήρε η Βρετανίδα Σαμπρίνα Φόρτσουν με βολή 14,01μ που αποτελεί νέο ρεκόρ αγώνων (παλαιό δικό της με 13,91μ., από τις 14 Νοεμβρίου 2019, στο Ντουμπάι). Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ (14,39μ.) με βολή στα 13,60μ. το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ουκρανή Βικτόρια Σπαντσίσκα με 13,16μ.

Στην 6η θέση ο Κωνσταντινίδης μετά από ένσταση

Ο Θανάσης Κωνσταντινίδης τελικά κατετάγη 6ος, στην Κορίνα F32, μετά από την ένσταση- που έγινε δεκτή-του Σέρμπους Φράντισεκ. Ο Τσέχος έκανε ένσταση σε κριτή, για κάτι που αφορούσε στον εξοπλισμό του, η αρμόδια επιτροπή τον δικαίωσε και του έδωσε την ευκαιρία να αγωνιστεί εκ νέου, ακυρώνοντας το χθεσινό του αγώνα. Ο Τσέχος αγωνίστηκε σήμερα (11/7, αργά το μεσημέρι ώρα Ελλάδος) επιχείρησε και τις έξι προσπάθειες και με βολή στα 35,78μ. ξεπέρασε τον Κωνσταντινίδη και τον άφησε 6ο.

Αύριο (12/7) Τζούνης και Πετρόπουλος

Αύριο (12/7, περίπου 10:00 και 20:25, ώρα Ελλάδος) αγωνίζονται ο Κωνσταντίνος Τζούνης στο δίσκο (F56) και ο Αναστάσης Πετρόπουλος στο μήκος (Τ36), στους τελικούς των αγωνισμάτων τους, αντίστοιχα.