Παγκόσμιο Στίβου ΑμεΑ: Στην 7η θέση στη σφαίρα (F33) η Λιάγκου

Η δεύτερη ελληνική συμμετοχή της 8ης ημέρας των αγώνων του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Στίβου ΑμεΑ, ήταν της Ανθής Λιάγκου, στον τελικό της σφαίρας (F33).

Η Λιάγκου επιχείρησε τελευταία τις προσπάθειές της, έχοντας γνώση όλων των ρίψεων των υπολοίπων αθλητριών του τελικού. Με καλύτερη βολή αυτή που πέτυχε στην 3η της προσπάθεια με 5.49μ. κατέλαβε την 7η θέση.

Οι ρίψεις της Ελληνίδας πρωταθλήτριας ήταν με τη σειρά: 5.46μ., άκυρη, 5.49μ., 5.21μ., 5.23, άκυρη.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Αλγερινή Ασμανέ Μπουγιαντάρ, με την καλύτερη φετινή επίδοση με 7.06μ. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Αυστραλή Μαρία Στρόγκ με ρεκόρ Ωκεανίας, 6.82μ. και την τριάδα συμπλήρωσε η Πολωνή Γιοάνα Όλεντσουκ με 6.70μ.

Ακόμη δύο Έλληνες αθλητές ρίχνονται την Κυριακή (16/7) στη «μάχη» του παγκοσμίου πρωταθλήματος με στόχο τη διάκριση, στους δύο πρωινούς τελικούς Ο Μανώλης Στεφανουδάκης στον τελικό (10:00) του ακοντισμού (F54) και η Στέλλα Σμαραγδή στον τελικό (10:20, ώρα Ελλάδος) του μήκους (Τ47).