Παγκόσμιο Στίβου ΑμεΑ: “Χρυσός” ο Στεφανουδάκης στον ακοντισμό με βολή στα 29.17μ.

Προτελευταία ημέρα των αγώνων του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Στίβου ΑμεΑ, στο Παρίσι και η χώρα μας κατέκτησε το τρίτο της μετάλλιο και δεύτερο χρυσό στη διοργάνωση.

Ο Μανώλης Στεφανουδάκης στον τελικό του ακοντισμού (F54) με βολή στα 29.17μ., στην τελευταία του προσπάθεια, βελτίωσε τη φετινή του επίδοση και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Σλοβάκος Λάντισλαβ Κούτσραν με βολή στα 28.94μ. και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ινδός Αμπιτσέκ Τσαμολί με βολή στα 24.16μ.

Οι βολές του Στεφανουδάκη κατά σειρά ήταν: 25.46μ., 28.61μ., 28.62μ., 28.80μ., 28.70μ., 29.17μ.