Παγκόσμιο πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ: Στην 7η θέση ο Στεφανίδης στη σφαίρα F33 – 8ος ο Ντίμερης στις F42 και F63

Αυλαία στους αγώνες του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου ΑμεΑ σήμερα Δευτέρα (17/7) με τριπλή εκπροσώπηση για τη χώρα μας από τους Θανάση Προδρόμου, Λάζαρο Στεφανίδη και Φώτη Ντίμερη σε μήκος Τ20, σφαίρα F33 και σφαίρα F42 και F63 αντίστοιχα.

Ο Λάζαρος Στεφανίδης έφτασε στην 9η θέση στον τελικό της σφαίρας (F33), ήρθε 9ος στη σειρά των βολών, στην τελευταία του προσπάθεια έκανε την καλύτερή του βολή στα 9.27μ. και τερμάτισε στην 7η θέση.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μαροκινός Ζακαράια Ντερέμ με βολή στα 11.91μ., κάνοντας εθνικό ρεκόρ). Το ασημένιο κατέκτησε Ιταλός Τζουζέπε Καμπότσιο με την καλύτερη φετινή του επίδοση 11.42μ. και το χάλκινο ο Κροάτης Ντέρνι Τσέρνι με 11.08μ. (επίσης νέο καλύτερο φετινό).

Μετέπειτα, ακολούθησε ο Φώτης Ντίμερης, στον ενοποιημένο τελικό της σφαίρας (F42, F63), ως 5ος στη σειρά βολών. Οι προσπάθειές του Έλληνα πρωταθλητή ήταν οι εξής: 11.87μ. (6ος), 11.81μ.(7ος), άκυρη (7ος), 11.45μ.(8ος), 11.20μ. (8ος), 11.12μ.(8ος). Τερμάτισε στην 8η θέση στο σύνολο.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Βρετανός Άλιντ Ντέιβις με βολή στα 16.16μ., στο 2ο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ιρανός Σαγιάντ Μοχαμαντιάν με 14,38μ, (η καλύτερη φετινή του επίδοση) και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Βραζιλιάνος Εντένιλσον Ρομπέρτο με 14.06μ.