Παγκόσμιο Παρά Κολύμβησης: Στην 6η θέση η μικτή σκυταλοδρομία 4Χ50μ

Μετά την 6η θέση του Κωστάκη στα 150μ. μεικτής ατομικής και την 7η του Γιώργου Σφαλτού στον τελικό των 100 μέτρων ελεύθερο κατηγορίας S6, το πρόγραμμα της 2ης ημέρας των αγώνων του 11ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος Παρά-Κολύμβησης, έκλεισε για την ελληνική αποστολή με την 6η θέση της μικτής σκυταλοδρομίας 4Χ50μ. ελεύθερο 20pts.

Οι: Αλέξανδρος Λέργιος, Αλεξάνδρα Σταματοπούλου, Γιώργος Σφαλτός, Μαρία-Φανουρία Τζιβελέκη κολύμπησαν στον τελικό, στην 6η διαδρομή και με χρόνο 2:45.16 κατέλαβαν την 6η θέση.

Το χρυσό μετάλλιο με ρεκόρ αγώνων 2:18.58 κατέκτησε η Κίνα βελτιώνοντας το παλαιό δικό της, 2:18. 86, από τις 7/12/2017, στο Μεξικό. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η 4άδα της Βραζιλίας με 2:23.65 και το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Ουκρανία, που τερμάτισε σε 2:25. 93.

Σήμερα, Τετάρτη (2/8) μπαίνουν στους αγώνες και οι: Δημήτρης Καρυπίδης 100μ. ύπτιο (S1), ο οποίος θα κολυμπήσει κατευθείαν στον τελικό το απόγευμα (19:35, ώρα Ελλάδος) και ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης στα 100μ. πεταλούδα (S8), ο οποίος θα πάρει μέρος στα πρωινά προκριματικά, που γίνονται σε δύο σειρές (12:47) όπως και ο Αλέξανδρος Λέργιος αγωνίζεται στα 50μ. πεταλούδα (S5) λίγο πιο νωρίς (11:41, ώρα Ελλάδος).

Παρούσα στον απευθείας βραδινό (22:47) τελικό και η σκυτάλη 4Χ50μ.μικτή ομαδική, με τους: Σταματοπούλου (ύπτιο), Τσάκωνα (πρόσθιο), Λέργιο (πεταλούδα) και Σφαλτό (ελεύθερο).