Παγκόσμιο Παρά-Κολύμβησης: Στην 4η θέση ο Μιχαλεντζάκης στα 200μ. μικτή ατομική

Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης τερμάτισε στην 4η θέση με χρόνο 2:28.46 στον τελικό των 200μ. μικτής ατομικής (SΜ8) και έτσι θα επιστρέψει με ένα χρυσό μετάλλιο στις αποσκευές του από το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παρά-Κολύμβησης, του Μάντσεστερ.

Ο Έλληνας παγκόσμιος πρωταθλητής, των 50μ. ελεύθερο (S8), ένα 24ωρο πριν, εδώ στο Μάντσεστερ, δεν κατάφερε να ανέβει για δεύτερη φορά, στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, αλλά έχει ήδη χαρίσει ακόμη μια θέση (συνολικά δύο Τσαπατάκης-Μιχαλεντζάκης) στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Κινέζος Χου με 2:22.29, το αργυρό ο Πορτογάλος Κανσέλα με 2:22.50 και το χάλκινο παρέμεινε στον Ισραηλινό Μάρκ Μάλυαρ με 2:27.31.

Στους άλλους αποψινούς τελικούς με ελληνικό ενδιαφέρον, στα 50μ. ύπτιο (S2) η Εύα Χαζίζι τερμάτισε 8η σε 2:04.71. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Κινέζα Γιιπ με 1:04.10, το αργυρό η Ιταλίδα Προσίντα με 1:10.86 και το χάλκινο η Μεξικανή Ραμίρεζ με 1:12.08.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών στην S1, ο Νικόλας Κοντού κατέλαβε την 5η θέση με 1:51.36. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Πολωνός Οτόφσκι με 1:07.34, το αργυρό ο Ισραηλινός Σαλαμπί με 1:10.57 και το χάλκινο ο Ιταλός Μπετέλα με 1:12.87

Λόγω ξαφνικής αδιαθεσίας δεν πήρε μέρος στον ίδιο τελικό ο Δημήτρης Καρυπίδης, ο οποίος εμφάνισε πυρετό και δεν αγωνίστηκε.