Ευρωπαϊκό Παρά-Αθλημάτων: “Χάλκινη” η Μέντζου στη BC4 – 4ος ο Σουλάνης στη BC1

Το χάλκινο μετάλλιο, κατέκτησε η Χρυσή Μόρφη Μέτζου, στο Μπότσια, στην κατηγορία BC4 των γυναικών.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια αγωνίστηκε στο “μικρό” τελικό της κατηγορίας, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παρά-Αθλημάτων, που διεξάγεται στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας και επικράτησε της Αγκάγιεβα από το Αζερμπαϊτζάν με 6-0 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Στην κατηγορία BC1 των ανδρών, ο Παναγιώτης Σουλάνης, έφθασε μια μπάλα πριν το βάθρο. Τερμάτισε στην 4η θέση, καθώς στο “μικρό” τελικό ηττήθηκε από τον Πορτογάλο, Αντρέ Ράμος, με 4-3, πραγματικά στην τελευταία του μπαλιά.

Σε λίγο αγωνίζεται για το χάλκινο μετάλλιο η Άννα Ντέντα στη BC3, (ramp operator Χριστίνα Ντέντα) και πιο αργά στην ίδια κατηγορία των ανδρών, για το χρυσό ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης (ramp operator Κατερίνα Πατρώνη).