Παγκόσμιο πρωτάθλημα Άρσης Βαρών σε πάγκο: Στην 4η θέση ο Κουλούμογλου στα -59κ.

Την 4η θέση στα -59κ., στην καλύτερη προσπάθεια (best) κατέλαβε ο Πασχάλης Κουλούμογλου (11ος στο σύνολο), ο οποίος αγωνίστηκε σήμερα (Δευτέρα, 28/8) και ολοκλήρωσε έτσι την ελληνική παρουσία, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Άρσης βαρών σε πάγκο, που διεξάγεται στο Ντουμπάι (22-30/8).

Ο Έλληνας πρωταθλητής Ευρώπης έκανε δύο έγκυρες προσπάθειες-στο Α’ γκρουπ, όπου αγωνίστηκε-στα 180κ. και στα 188κ. σύνολο 368κ. ενώ του ακύρωσαν τη 2η προσπάθειά του στα 185κ. Τα 188κ. αποτελούν και νέο πανελλήνιο ρεκόρ (παλαιό δικό του 184κ.).

Στην καλύτερη προσπάθεια (best) τα 188κ. που σήκωσε του χάρισαν την 4η θέση και έχασε το χάλκινο μετάλλιο για ένα κιλό, καθώς ο 3ος Αιγύπτιος Μοχάμεντ Ελμενιαβί σήκωσε 189κ.και πήρε το χάλκινο.

Η χώρα μας βρίσκεται στη λίστα των χωρών, που κατέκτησαν μετάλλιο με τα χάλκινα μετάλλια του Μπάου, στα +107κ. και του Μωϋσιάδη, στα -72κ..