Αφρικανικό: Σάρωσε τις Παραολυμπιακές προκρίσεις η Νιγηρία

Η Νιγηρία πήρε 12 χρυσά μετάλλια στο αφρικανικό πρωτάθλημα πινγκ πονγκ ΑμεΑ στη Γκίζα μετρώντας ισάριθμες παραολυμπιακές προκρίσεις.

Η χώρα της Δυτικής Αφρικής πήρε την πρώτη θέση στον πίνακα μεταλλίων. Στην κατηγορία 4 ο Ισάου Ογκονλούκε έκανε την έκπληξη απέναντι στον κάτοχο του χρυσού Παραολυμπιακού μεταλλίου το 2012, τον Αιγύπτιο Σαμέχ Ελντ, τον οποίο νίκησε με 11-5, 9-11, 11-3, 6-11, 11-6. Ο Αμπιόλα Αντεσόνε πήρε τον τίτλο στην κατηγορία 9 νικώντας στον τελικό τον συμπατριώτη του, Φράνσις Τσουκβουεμέκα με 6-11, 11-5, 12-10, 11-8.

Ο Μπολάβα Ακινγκμπεμισίλου στην κατηγορία 5, ο Καγιόντε Αλάμπι στην κατηγορία 6, ο Βίκτορ Φαμιλόγιε στην κατηγορία 8 και ο Αλάμπι Ολουφέμι στην κατηγορία 10 συνέχισαν τις επιτυχίες για τη Νιγηρία.

Νικήτρια στην κατηγορία c9 αναδείχθηκε η κάτοχος 2 χρυσών Παραολυμπιακών μεταλλίων, η Ταζουντίν Αγκουνμπιάντε ενώ στις κατηγορίες 4-5 η Ιφετσουνκούντε Ικπεόγι νίκησε την συμπατριώτισσά της Τσινέγιε Ομπιόρα με 9-11, 11-8, 11-3, 14-12.