Παγκόσμιο Para TKD: Εντός έδρας τίτλος για την Κουϊχάνο

Η Μεξικανή Τζέσικα Γκαρσία Κουϊχάνο πήρε τον πρώτο μεγάλο της τίτλο καθώς νίκησε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βερακρούζ.

Μπροστά στο κοινό της χώρας της η Κουϊχάνο πήρε τον τίτλο στο αγώνισμα του Para kyorugi νικώντας στον τελικό με 3-1 την Σάλμα Αλί Αμπντ από την Αίγυπτο, δίνοντας και το πρώτο χρονικά χρυσό μετάλλιο στη διοργανώτρια χώρα.

Στην κατηγορία Κ44 -47 κιλών η κάτοχος του χρυσού Παραολυμπιακού μεταλλίου, η Λέονορ Αντζέλικα Εσπινόζα Καράνζα από το Περού ηττήθηκε από την Ζιγιοντάχον Ισάκοβα από το Ουζμπεκιστάν, νούμερο 2 του ταμπλό.

Στους άνδρες, ο Ισραηλινός Ασάφ Γιουσούρ διατήρησε τον τίτλο του νικώντας με 13-8 τον νούμερο 1 κόσμου, τον Βεν Σιάο από την κινεζική Ταϊπέι. Στην Κ41 -58 κιλών ο τελικός ήταν υπόθεση της Γεωργίας με τον Γκεόργκε Χιζανισβίλι να νικά με 31-24 τον συμπατριώτη του, τον Γκόγκα Χαχαλασβίλι.