Τζούντο IBSA Grand Prix Baku 2023: «Ασημένια» η Πασχαλίδου στο Αζερμπαϊτζάν

Θεοδώρα Πασχαλίδου

Στο δεύτερο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Δώρα Πασχαλίδου και την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου έφτασε η Δώρα Πασχαλίδου, αγωνιζόμενη στην κατηγορία των -70κ. του IBSA Grand Prix Baku 2023, που διεξάγεται στο Αζερμπαϊτζάν.

Η Ελληνίδα αθλήτρια του τζούντο έχει την καλύτερη ελληνική επίδοση μέχρι τώρα, ενώ σήμερα αγωνίζεται και ο Κλήμης Παπαχρήστος στην κατηγορία των +90κ.

Χθες Τρίτη (26/9) η Εμμανουέλα Μασούρου κατέκτησε την 5η θέση στην αυλαία των ελληνικών προσπαθειών, με απολογισμό δύο ήττες και μία νίκη.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια αγωνίστηκε στην κατηγορία των -48κ.. Ηττήθηκε από τη Βραζιλιάνα Ροζικλίντα Ντε Αντράντε, νίκησε στη συνέχεια τη Γερμανίδα Άννα Ταμπέα Μίλερ, και στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο, ηττήθηκε από την Κούζι Κουζάν από το Κιργιστάν, και πήρε την 5η΄θέση.