Παγκόσμιο Πάλης Κωφών: Δύο μετάλλια για την Ελλάδα

Εξαιρετική ήταν η παρουσία της Ελλάδας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πάλης Κωφών που διεξάγεται στην πόλη Μπισκέκ του Κιργιστάν. Με πολύ καλές εμφανίσεις οι ελληνικές συμμετοχές εξασφάλισαν ένα αργυρό και ένα χάλκινο μετάλλιο.

Συγκεκριμένα, ο Αλέξανδρος Παπαδάτος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 130κ. της ελληνορωμαϊκής, ενώ ο Νίκος Ιωσηφίδης κατέλαβε την 3η θέση στα 77κ. της ελληνορωμαϊκής.

Μάλιστα, ο Ιωσηφίδης βρέθηκε λίγο πριν και το δεύτερο βάθρο του, στην Ελευθέρα. Στον τελευταίο του αγώνα ο Έλληνας «χάλκινος» ολυμπιονίκης, με τον αντίπαλό του από το Καζακστάν και ενώ προηγούντο πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, η ανεκτική διαιτησία σε κάποιες λαβές, έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλό του να πάρει τελικά τον αγώνα με 12-10 και του στέρησε το βάθρο, καταλαμβάνοντας τελικά την 5η θέση.