Ευρωπαϊκό Σκοποβολής: Πρώτη στα μετάλλια η Γαλλία με τον Ντε λα Φορέ

Ο Γάλλος Τανγκί Ντε λα Φορέ ξεχώρισε την τελευταίαη μέρα στη Λίμα του Περού για το παγκόσμιο πρωτάθλημα σκοποβολής.

Ο Ντε λα Φορέ πήρε τον τίτλο στον τελικό του μεικτού αεροβόλου 50 μέτρων R9 από τη θέση πρηνηδόν H2 βοηθώντας τη Γαλλία να πάρει την πρώτη θέση στον πίνακα μεταλλίων. Ο Γάλλος είχε ήδη πάρει το χρυσό στο μεικτό αεροβόλο τυφέκιο R4 10 μέτρων από την όρθια θέση SH2 ενώ είχε κάνει δικούς του τους τίτλους σε ομαδικό επίπεδο στις κατηγορίες R4 και R9 και πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο μεικτό αεροβόλο τυφέκιο 10 μέτρων στην R5.

Με την εμφάνιση του 45χρονου αθλητή η Γαλλία έφτασε τα 6 χρυσά μετάλλια ενώ πήρε και 2 αργυρά με ένα χάλκινο. Δεύτερη η Νότια Κορέα με 4 χρυσά, 8 αργυρά και 5 χάλκινα μετάλλια ενώ την πρώτη τριάδα ολοκλήρωσε η Ιταλία με 4 χρυσά και 3 αργυρά μετάλλια.