Παγκόσμιο Κύπελλο Μπότσια: “Ασημένια” η Ντέντα στην Πορτογαλία

Στην BC3 γυναικών η Άννα Ντέντα (ramp operator Χριστίνα Ντέντα), έφθασε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, στο Παγκόσμιο Κύπελλο Μπότσια, που διεξάγεται στην Ποβοα, της Πορτογαλίας.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε με μόνο μια ήττα, στον τελικό. Ηττήθηκε στην τελευταία μπαλιά της Γαλλίδας Σόνιας Εκέλ, με 4-3, μετά από έναν εκπληκτικό αγώνα, που τελικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Από την άλλη, στην τελευταία μπαλιά της αντιπάλου της, έχασε το χάλκινο μετάλλιο η Χρυσή Μόρφη Μέτζου, στην BC4 γυναικών. Έφθασε αήττητη έως στα ημιτελικά. Στον αγώνα για την πρόκρισή της στον τελικό, ηττήθηκε από την Αλεξάνδρα Σάμπο με 4-2 και στο σημερινό αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ηττήθηκε από την Ταϊλανδή Νουατσάν Φονζίλα με 3-2.