Παγκόσμιο Κύπελλο Μπότσια: Χάλκινο μετάλλιο για τον Πολυχρονίδη στην BC1 ανδρών

Εκτός από το χάλκινο μετάλλιο της Άννας Ντέντα στην BC3 γυναικών (ramp operator Χριστίνα Ντέντα), η Ελλάδα πανηγύρισε μια ακόμα διάκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο μπότσια της Πορτογαλίας.

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης έδειξε για ακόμη μια φορά την εμπειρία του σε αγώνες που κρίνεται μετάλλιο. Ο Έλληνας παραολυμπιονίκης επικράτησε με 3-2 του Βραζιλιάνου Ματέους Καρβάλιο και πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Από την άλλη, στην BC1 των ανδρών, ο Παναγιώτης Σουλάνης κατέλαβε την 6η θέση στην κατηγορία του.

Το Σάββατο (7/10) οι Άννα Ντέντα και Γρηγόρης Πολυχρονίδης θα αγωνιστούν στα ζευγάρια της κατηγορίας BC3 στον όμιλο που μετέχουν η Νότιος Κορέα και η Πολωνία.