Κολύμβηση ΑμεΑ: Τρεις ακόμα Έλληνες στο βάθρο στο Ζάγκρεμπ

Οι επιτυχίες των Ελλήνων κολυμβητών συνεχίστηκαν και στην «αυλαία» του ΟΡΕΝ πρωταθλήματος Παρά κολύμβησης Κροατίας («4th International Swim Festival For Disabled»), που διεξήχθη στο Ζάγκρεμπ.

Την Κυρικακή (10/12) στις γυναίκες, στα 50μ. πρόσθιο η Μαρία Τσάκωνα τερμάτισε 2η σε 55.60, στην κατηγορία των γυναικών. Ο χρόνος της είναι νέο πανελλήνιο ρεκόρ, καθώς «έσπασε» το δικό της, που είχε πετύχει και πάλι στην Κροατία (12/7/2019) με 57.82. Η ίδια στα 100μ. ελεύθερο S6 τερμάτισε 7η σε 1:37.66.

Η Μαρία Τσάκωνα στα 100άρια πρόσθιο και ύπτιο επιβεβαίωσε τα όρια για τη συμμετοχή της, στο πανευρωπαϊκό της Μαδέιρα. Επιβεβαίωση ορίου για την ίδια διοργάνωση ήταν και της Ευθυμίας Γκουλή.

Στους άνδρες, ο Γιώργος Βασιλειάδης κατέκτησε την 3η θέση στα 100μ. πεταλούδα S10, με χρόνο 1:06.39, στην κατηγορία των ανδρών, αλλά ήταν 1ος στην κατηγορία των Νέων.

Στο τελευταίο αγώνισμα της ημέρας, τα 100μ. ελεύθερο, ο Αριστείδης Χατζίδης κατέκτησε ακόμη ένα μετάλλιο, τερμάτισε 3ος σε 59.63, στην κατηγορία S9 των ανδρών και 1ος στην Νέων. Στην ίδια κούρσα ο Γιώργος Βασιλειάδης S10, τερμάτισε 8ος σε 58.81, στην κατηγορία των ανδρών και 2ος στην κατηγορία των Νέων.