Ευρωπαϊκό Γκόλμπολ: Ήττα από το Ισραήλ για την εθνική γυναικών

Με την πιο ισχυρή ομάδα του ομίλου της, το Ισραήλ αγωνίστηκε σήμερα, Κυριακή (10/12) η εθνική μας ομάδα γκολμπολ των γυναικών, στο δεύτερο παιχνίδι της, για τον Δ’ όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Μετά την ισοπαλία 1-1, με τη Γαλλία στην πρεμιέρα γνώρισε την ήττα κόντρα στο Ισραήλ με 8-1, στη διοργάνωση της Ποντγκόριτσα, στο Μαυροβούνιο.

Όλα κρίθηκαν στο Α΄ ημίχρονο όταν το Ισραήλ προηγήθηκε με 6-0. Οι παίκτριες της Μένης Κεσσανοπούλου δεν κατάφεραν να περιορίσουν την Μπεν Ντάβιντ, η οποία σημείωσε τα πέντε από τα οκτώ γκολ της ομάδας της. Το μοναδικό γκολ της εθνικής σημείωσε η Ευλαμπία Μαυροβουνιώτη, στα μέσα του Β΄ ημιχρόνου.

Επόμενο παιχνίδι για την Εθνική γυναικών είναι τη Δευτέρα (11/12, 13:45) με την Ουγγαρία.

Τη Δευτέρα αγωνίζεται και η εθνική ομάδα των ανδρών, με αντίπαλο τη Γερμανία, για τον Α’ όμιλο και θέλει να “ζευγαρώσει” τις νίκες μετά το 8-4 επί του Βελγίου.