IBSA Grand Prix 2024: “Χάλκινη” η Πασχαλίδου, που βλέπει… Παρίσι μέσω Χέιντελμπεργκ

Θεοδώρα Πασχαλίδου

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Θεοδώρα Πασχαλίδου στα -70κ. στην κατηγορία J1, στο πρώτο IBSA Grand Prix του 2024, που διεξήχθη στο Χέιντελμπεργκ, της Γερμανίας.

Μετά την επιτυχία της αυτή η 7η παραολυμπιονίκης του Τόκιο βλέπει πλέον από πιο κοντά τη συμμετοχή της και στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Σήμερα, Κυριακή (18/2) εκτός της Πασχαλίδου αγωνίστηκε και ο Θεόκλητος Παπαχρήστος, στα +90κ. της ίδιας κατηγορίας και πήρε την 7η θέση.

Το Σάββατο (17/8) αγωνίστηκε και η Εμμανουέλα Μασούρου, στα -48κ. της J1, αλλά στάθηκε άτυχη στην κλήρωση “έπεσε” πάνω στη Σιουζούκα Χαγκάι από την Ιαπωνία, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και δεν κατάφερε να συνεχίσει στη διοργάνωση.

Οι τρεις Έλληνες τζουντόκα μαζί με τον Ομοσπονδιακό προπονητή Σταύρο Στραγάλη, ταξίδεψαν στη Γερμανία με έξοδα της ΕΠΕ, στα πλαίσια της προ-παραολυμπιακής προετοιμασίας.