Παγκόσμιο Κύπελλο: Νίκη στο ντέρμπι και… αφεντικό στη μάχη της πρόκρισης η Παπούα Νέα Γουινέα! (vid)

Την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ράγκμπι Λιγκ του 2022 σημείωσε η Παπούα Νέα Γουινέα, επικρατώντας με 32-16 των Νήσων Κουκ. Αυτή η επικράτηση μόνο εύκολα δεν ήρθε για τους Kumuls μια και σε μεγάλο μέρος του ματς οι δύο ομάδες κινούνταν σχεδόν χέρι-χέρι στο σκορ.

Συγκεκριμένα, οι Τάι και Λέιμπατ σημείωσαν τα δύο πρώτα try του ματς για την Παπούα, όμως ο Ούλμπεργκ, σε συνδυασμό με δύο εύστοχα πέναλτι του Στίβεν Μάρστερς μείωσαν σε 10-8 στο φινάλε του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι Kumuls πάτησαν “γκάζι” και με τρία try στα πρώτα 16 λεπτά απέκτησαν ένα προβάδισμα ασφαλείας με το οποίο πορεύθηκαν ως το τέλος της αναμέτρησης.

Πλέον, Παπούα Νέα Γουινέα και Νήσοι Κουκ έχουν από μία νίκη και μία ήττα μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές του Δ΄ Ομίλου, με τους Kumuls να υπερέχουν στην ισοβαθμία. Με αυτό το ματς ολοκληρώθηκε συνολικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής, με την επόμενη να αρχίζει την Παρασκευή (28 Οκτωβρίου) με την αναμέτρηση Νεά Ζηλανδία-Ιρλανδία για τον Γ’ Όμιλο.