Παγκόσμιο Κύπελλο: Στα ημιτελικά με φοβερή ανατροπή η Νέα Ζηλανδία! (vid)

Η πιο συναρπαστική -έως τώρα- μάχη των προημιτελικών του Παγκόσμιου Κυπέλλου Ράγκμπι Λιγκ δόθηκε ανάμεσα στη Νέα Ζηλανδία και τα Φίτζι. Αν και οι Bati προηγήθηκαν με 12-0 και με 18-6 στις αρχές του δεύτερου μέρους, οι Kiwis βρήκαν τον τρόπο να ανατρέψουν την κατάσταση και με τελικό σκορ 24-18 να πάρουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Σίβιο και Ναϊκάμα πέτυχαν από ένα try για τα Φιτζι, με τον Μουλιτάλι να μειώνει για τους Νεοζηλανδούς. Οι Bati βρέθηκαν μπροστά ξανά με +12 στο 44’ από το δεύτερο try του Ναϊκάμα, ωστόσο η απάντηση των Kiwis δεν άργησε. Στο 49’ ο Νίκορα μείωσε και στο 63’ ήρθε το try της ισοφάρισης από τον Μανού.

Λίγα λεπτά αργότερα ένα εύστοχο πέναλτι του Τζόρνταν Ραπάνα έφερε τη Νέα Ζηλανδία μπροστά με 20-18 και ένα λεπτό πριν το φινάλε ο ίδιος παίκτης σημείωσε try για να υπογράψει την πρόκριση των Kiwis.

Στα ημιτελικά η Νέα Ζηλανδία θα αντιμετωπίσει την κάτοχο του τίτλου Αυστραλία, σε ένα ματς που θα διεξαχθεί στις 11 Νοεμβρίου.