Παγκόσμιο Κύπελλο Baseball5: Ο πρώτος τίτλος στην Κούβα (vid)

Η Κούβα αναδείχθηκε νικήτρια στο πρώτο τουρνουά παγκοσμίου κυπέλλου Baseball5 νικώντας  2-0 στον τελικό την Ιαπωνία στην πόλη του Μεξικού.

Μπροστά σε ένα θερμό κοινό που έδωσε το παρών στο Ζοκάλο, στον πρώτο τελικό ενός νέου αγωνίσματος στο χώρο του μπέιζμπολ η Κούβα επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, έχοντας κερδίσει και στα 8 ματς που έδωσε. Κούβα και Ιαπωνία είχαν αναμετρηθεί και στον πρώτο γύρο με την ομάδα της Καραϊβικής να παίρνει τη νίκη με 2-0 σετ καθώς επικράτησε στο πρώτο 2-0 και στο δεύτερο με 5-2.

Στον τελικό η Κούβα έδειξε ξανά την ανωτερότητά της παίρνοντας προβάδισμα 3-0 στις πρώτες περιόδους ενώ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 6-0 με πρωταγωνιστές τους Ροϊβέλις Νούνιεζ, Αμαδόρ και Λιέτις Άρκια. Στο δεύτερο σετ η Κούβα κατάφερε να προηγηθεί με 4-1 και να σφραγίσει τη νίκη με 6-2.

Το Baseball5 θα βρίσκεται στο πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων Νεότητας του 2026 στο Ντακάρ της Σενεγάλης ενώ παρουσία θα έχει και την επόμενη χρονιά στα αφρικανικά Beach Games.