NFL: Νίκες για Σαν Φρανσίσκο 49ερς, Τζάγκουαρς και Ντόλφινς στην πρεμιέρα των πλέι οφ (vids)

Οι αγώνες των wild-card του NFL ξεκίνησαν το Σάββατο (14/1) με τους Σαν Φρανσίσκο 49ερς να κερδίζουν τους Σιάτλ Σίχοκς με 41-23 στην αναμέτρηση 2 seed-7 seed των playoffs του NFC.

Η νίκη στο wild-card του NFC ήταν η 11η στη σειρά για τους 49ers, οι οποίοι θα αντιμετωπίσουν έναν αντίπαλο που θα καθοριστεί το επόμενο Σαββατοκύριακο (21-22) στον γύρο της περιφέρειας.

Από την άλλη, οι Λος Άντζελες Τσάρτζερς παρά το γεγονός ότι έχτισαν ένα προβάδισμα 27-0 στο πρώτο ημίχρονο, είδαν την postseason τους να διαλύεται στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι Τζάκσονβιλ Τζάγκουαρς επέστρεψαν για μια νίκη με 31-30 το βράδυ του Σαββάτου.

Αυτή ήταν η τρίτη μεγαλύτερη επιστροφή στην ιστορία των πλέι οφ. Οι Τζάγκουαρς προκρίνονται πλέον στον γύρο των διαχωριστικών αγώνων της AFC μετά την πρώτη τους νίκη στα πλέι οφ από το 2017.

Την Κυριακή (15/1) οι Μπάφαλο Μπιλς επικράτησαν των Μαϊάμι Ντόλφινς με 34-31 και προκρίθηκαν στον γύρο της AFC.

Ο QB των Ντόλφινς Σκάιλαρ Τόμσον ολοκλήρωσε 18 από τις 45 πάσες για 220 γιάρδες και ένα touchdown.