Παγκόσμιο Κύπελλο: Στα προημιτελικά το Βέλγιο (vid)

Η κάτοχος του τίτλου ομάδα του Βελγίου που έχει πάρει και το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο, ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Γερμανία και παραμένει στην κορυφή του δευτέρου ομίλου στο παγκόσμιο κύπελλο που διεξάγεται στην Ινδία.

Το Βέλγιο υπερτερεί στη βαθμολογία της Γερμανίας χάρη στη διαφορά τερμάτων και απομένει το ματς με ην Ιαπωνία. Κάτοχοι του τίτλου το 2018, οι Βέλγοι άνοιξαν το σκορ απέναντι στους Γερμανούς με τον Σεντρίκ Σαρλιέ μετά από 10 λεπτά. Η Γερμανία, κάτοχος του τίτλου το 2002 και το 2006, ισοφάρισε πριν το ημίχρονο με τον Νίκλας Βέλεν και προηγήθηκε στο 53 με τον Τομ Γκράμπους αλλά το Βέλγιο απάντησε 2 λεπτά μετά με τον Βίκτορ Βενιέζ.

Νωρίτερα στην ημέρα, η Νότια Κορέας που γνώρισε την συντριβή με 5-0 από το Βέλγιο επιβλήθηκε 2-1 της Ιαπωνίας. Η Ιαπωνία προηγήθηκε με τον Κεν Ναγκογιόσι στο δεύτερο λεπτό αλλά οι Νοτιοκορεάτες έκαναν την ανατροπή με τον Λι Τζουνγκ-Γιουν στο 9 και το 24.