Six Nations: Πρεμιέρα με… πλήρη νίκη για την Ιρλανδία!

Η Ιρλανδία ήταν η μεγάλη νικήτρια της πρεμιέρας του Six Nations, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 34-10 της Ουαλίας. Για τους Ιρλανδούς μάλιστα αυτός ο θρίαμβος στο Κάρντιφ είχε και… πλήρες βαθμολογικό αντίκρισμα, αφού σημειώνοντας τέσσερα try πήραν και τον μπόνους βαθμό, αντλώντας έτσι το μέγιστο όφελος από το ματς.

Ο Κέιλαν Ντόρις άνοιξε το σκορ με try μόλις στο 1ο λεπτό για την Ιρλανδία, ενώ οι Ράια, Λόου και Φαν Ντερ Φλιρ πέτυχαν τα επόμενα τρία για την εθνική ομάδα του νησιού. Για την Ουαλία το μοναδικό try προήλθε από τον Λίαμ Γουίλιαμς στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου.

Αυτή η νίκη έφερε -τουλάχιστον προς ώρας- τους Ιρλανδούς στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας ως έξτρα προνόμιο και τη σημαντική διαφορά των +24 πόντων στο τελικό σκορ.