World Series: Ο τίτλος ξανά στην Αργεντινή (vid)

Η εθνική ομάδα της Αργεντινής πήρε τον τίτλο για 2η διαδοχική χρονιά στο World Series νικώντας 33-21 τη Γαλλία στον τελικό.

Το σκορ ήταν ισόπαλο στο 21-21 με 5 λεπτά να απομένουν στο Βανκούβερ του Καναδά όταν ο Μάρκος Μονέτα αξιοποίησε την ταχύτητά του για να πιάσει και να τελειώσει το throw του Τομπίας Γουέιντ το τελευταίο λεπτό με τον Αγκουστίν Φράγκα να σφραγίζει τη νίκη και τον τίτλο στις καθυστερήσεις.

Την 3η θέση πήρε η Αυστραλία που συνέτριψε στο μικρό τελικό με 20-5 την Ιρλανδία. Κορυφαίος του τελικού αναδείχθηκε ο Αργεντινός Ροντρίγκο Ίσγκρο που πέτυχε το δεύτερο τράι της ομάδας του. Η Γαλλία είναι η μοναδική που έχει εξασφαλισμένη την παρουσία της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι ως οικοδέσποινα.