Ευρωπαϊκό Ατομικό Γυναικών: Κατέκτησε την 4η θέση η Σταυρούλα Τσολακίδου στο Μαυροβούνιο

Με μια εκπληκτική πορεία στους 5 τελευταίους γύρους του Ευρωπαϊκού Ατομικού Πρωταθλήματος Γυναικών 2023, η κορυφαία ελληνίδα σκακίστρια και μέλος της εθνικής ομάδας γυναικών Σταυρούλα Τσολακίδου (ΙΜ 2358) κατέκτησε την 4η θέση.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, με 8 βαθμούς σε 11 αγώνες (6 νίκες, 4 ισοπαλίες, 1 ήττα), ισοβάθμησε στις θέσεις 3η έως 6η και κατατάχθηκε 4η μετά την άρση της ισοβαθμίας.

Με 3 παγκόσμια χρυσά μετάλλια στο ενεργητικό της στις νεανικές κατηγορίες 14, 16 και 18 ετών, το χρυσό κορίτσι του ΣΟ Καβάλας διακρίθηκε για μια ακόμη φορά στην κατηγορία πλέον των γυναικών, χαρίζοντας μια ακόμα μεγάλη διεθνή διάκριση στο ελληνικό σκάκι και στη χώρα μας. Ταυτόχρονα προκρίθηκε για την επόμενη φάση του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Γυναικών 2023.

Το Ευρωπαϊκό Ατομικό Πρωτάθλημα Γυναικών έγινε στην πόλη Πέτροβατς στο Μαυροβούνιο από 18 έως 29/3 και έλαβαν μέρος 136 σκακίστριες από 34 Ευρωπαϊκές χώρες. Πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε η Meri Arabidze (ΙΜ 2433) από τη Γεωργία με 8,5 βαθμούς όσους συγκέντρωσε και η Πολωνή Oliwia Kiolbasa (ΙΜ 2406), που πήρε την 2η θέση σύμφωνα με τα κριτήρια ισοβαθμίας. Την 3η θέση πήρε η Aleksandra Maltsevskaya (ΙΜ 2388) επίσης από την Πολωνία με 8 βαθμούς.

Τη χώρα μας εκπροσώπησαν, εκτός από τη Σταυρούλα, η Μαρίνα Μακροπούλου (WGM 2102), η Ιουλία Μάκκα (WIM 1949) και η Κατερίνα Παυλίδου (WIM 2178), που κατέκτησαν τις θέσεις 80, 112 και 125 αντίστοιχα.