Μεσογειακό μπόουλινγκ 2023: “Ασημένιοι” οι Ρορός και Μοντσενίγος στις δυάδες ανδρών

Πρώτο ελληνικό μετάλλιο στο Μεσογειακό Πρωτάθλημα Μπόουλινγκ του Σαν Μαρίνο, καθώς οι Σταμάτης Ρορός και Λευτέρης Μοντσενίγος έφτασαν στη 2η θέση και κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο.

Το ελληνικό δίδυμο έριξε συνολικά 2.608 κορύνες σε έξι παιχνίδια και έχοντας μικτό μέσο όρο 217,3 (Στ. Ρορός: 1.320 κορύνες – μ.ό. 220 / Λ. Μοντσενίγος: 1.288 κορύνες – μ.ό. 214,7).

Νικητές στο αγώνισμα αναδείχθηκαν οι Γάλλοι Γκρεγκορί Ριούς/Λοΐκ Κουλέν με 2.687 κορύνες (μικτός μ.ό. 223,9), ενώ την τριάδα συμπλήρωσαν οι Μαλτέζοι Κέιντεν Λαγκάνα/Μάουρο Αναστάζι με 2.523 κορύνες (μικτός μ.ό. 210,2).

Οι Κύπριοι Κώστας Κυριάκου/Ορέστης Παπαδόπουλος κατέλαβαν τη 10η θέση σε σύνολο 15 ζευγαριών με με 2.324 κορύνες (μικτός μ.ό. 193,7).

Παράλληλα, στην προσωρινή κατάταξη του All-Event της κατηγορίας ανδρών, έπειτα από τη διεξαγωγή των 12 από τα 24 παιχνίδια, ο Λευτέρης Μοντσενίγος είναι 3ος με μέσο όρο 222,6 και ο Σταμάτης Ρορός 8ος με μέσο όρο 215,8.

Σκυτάλη στην αίθουσα «Rosen Bowl» παίρνουν πλέον οι γυναίκες, με τις Γεωργία Σαγώνα/Σταυρούλα Στεφανοπούλου να συμμετέχουν στο αντίστοιχο αγώνισμα των Δυάδων Γυναικών (15:30-19:00), ξεκινώντας την προσπάθειά τους από τον διάδρομο 7 και συνεχίζοντας διαδοχικά στους διαδρόμους 5, 3, 17, 15, 13.