Ευρωπαϊκό μπόουλινγκ: Εξασφάλισε μετάλλιο η Εθνική ανδρών στο ομαδικό

Το δεύτερο μετάλλιό της εξασφάλισε η Εθνική Ανδρών μπόουλινγκ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βίτελσχαϊμ της Γαλλίας, μιας και πέρασε στην τελική τετράδα του ομαδικού και μαζί μία θέση στο βάθρο του αγωνίσματος, κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση.

Η ελληνική ομάδα (Αναστάσης Εξάρχου, Γιώργος Στεφανίδης, Γιάννης Ξύδας, Βαγγέλης Κριζίνης, Νίκος Καγιάλογλου και Νίκος Σέρελης) ήταν καταπληκτική στη δεύτερη δέσμη παιχνιδιών του ομαδικού και τερμάτισε στην 3η θέση μεταξύ 28 ομάδων, με άθροισμα 6.688 κορύνες και μικτό μέσο 222,9 στο σύνολο των έξι παιχνιδιών.

Έτσι προκρίθηκε στα απογευματινά ημιτελικά (17:00-18:30), όπου θα αντιμετωπίσει σε νοκ άουτ αναμέτρηση τη Γαλλία (2η με 6.752 κορύνες και μ.ό. 225,1), ενώ το άλλο ζευγάρι συνθέτουν η Σουηδία (1η με 6.943 κορύνες και μ.ό. 231,4) και η Ολλανδία (4η με 6.625 κορύνες και μ.ό. 220,8).

Οι δύο νικήτριες ομάδες θα περάσουν στον τελικό του αγωνίσματος για να διεκδικήσουν τον ευρωπαϊκό τίτλο (18:45-20:15), με τις δύο ηττημένες να κερδίζουν το χάλκινο μετάλλιο.

Αυτό θα είναι το δεύτερο ελληνικό μετάλλιο στη φετινή διοργάνωση, έπειτα από το χάλκινο του Βαγγέλη Κριζίνη στο Ατομικό Ανδρών, αλλά και το δεύτερο της χώρας μας στο ομαδικό αγώνισμα στην ιστορία της στον θεσμό, ύστερα από το χάλκινο μετάλλιο που είχαν κατακτήσει οι Δημήτρης Καρέτσος, Βαγγέλης Κριζίνης, Λεωνίδας Μαραγκός, Νίκος Μπούφεσης, Σταύρος Παρασάκης, Γιάννης Σταθάτος το 2007 στη Βιέννη.

Οι επιμέρους επιδόσεις των Ελλήνων αθλητών στο Ομαδικό Ανδρών, στο Βίτελσχαϊμ:
Αναστάσης Εξάρχου: 1.434 κορύνες, μέσος όρος 239.
Γιώργος Στεφανίδης: 1.385 κορύνες, μέσος όρος 230,8.
Γιάννης Ξύδας: 1.352 κορύνες, μέσος όρος 225,3.
Βαγγέλης Κριζίνης: 1.327 κορύνες, μέσος όρος 221,2.
Νίκος Καγιάλογλου: 1.190 κορύνες, μέσος όρος 198,3.
Από την πλευρά του, ο Νίκος Σέρελης που αγωνίστηκε εκτός πεντάδας, έριξε 1.294 κορύνες, με μέσο όρο 215,7.

Παράλληλα, στο All-Event ο Βαγγέλης Κριζίνης τερμάτισε στην 11η θέση με μ.ό. 229,8 στο σύνολο των 24 παιχνιδιών και θα δηλώσει παρών στο Μάστερς του Σαββάτου (17/06), ενώ ο Γιάννης Ξύδας κατέκτησε την 26η θέση με μ.ό. 224,6 και έχασε το εισιτήριο για το Top-24 του Masters για μόλις οκτώ κορύνες.

Ακολούθησαν οι Γιώργος Στεφανίδης (37ος με μ.ό. 220,4), ο Αναστάσης Εξάρχου (48ος με μ.ό. 216,8), ο Νίκος Σέρελης (89ος με μ.ό. 207,9) καιο Νίκος Καγιάλογλου (95ος με μ.ό. 205,6).