IFAF Americas: Διπλή νίκη για τις ΗΠΑ απέναντι στο Μεξικό (vid)

Η ομάδα των ΗΠΑ πήρε τον τίτλο σε άνδρες και γυναίκες στο αμερικανικό ηπειρωτικό πρωτάθλημα του Flag Football.

Το ανδρικό τουρνουά εξελίχθηκε σε ένα θρίλερ στο πανεπιστήμιο της Βόρειας Καρολίνα και την πόλη του Σάρλοτ. Στον τελικό το προβάδισμα άλλαξε χέρια 10 φορές με τον Λαβάλ Ντέιβις να διαμορφώνει το τελικό 40-36. Την 3η θέση πήρε ο Παναμάς που επιβλήθηκε 38-22 του Καναδά στο μικρό τελικό.

Στην παραλλαγμένη μορφή του αμερικανικού ποδοσφαίρου η γυναικεία ομάδα των ΗΠΑ έφτασε στην κατάκτηση του τίτλου νικώντας 26-21 το Μεξικό με την Άμπερ Κλαρκ να κάνει το καθοριστικό interception στο τελευταίο λεπτό. Ο Καναδάς πήρε το χάλκινο μετάλλιο νικώντας στο μικρό τελικό με 20-16 τον Παναμά.