Παγκόσμιο Κύπελλο Νέτμπολ: Διατήρησε το απόλυτο η Αυστραλία

Η Αυστραλία δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Σκωτία ξεκινώντας το δεύτερο γύρο του παγκοσμίου κυπέλλου νέτμπολ στη Νότια Αφρική.

Στην πόλη του Κέιπ Τάουν όπου διεξάγεται η δράση η κάτοχος του τίτλου στους Αγώνες Κοινοπολιτείας του 2022 έφτασε στη νίκη με 77-37 στη δέκατη αναμέτρησή τους σε επίπεδο παγκοσμίου κυπέλλου.

Οι Αυστραλές έθεσαν από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη καθώς προηγήθηκαν με 21-9 στην πρώτη περίοδο με πρωταγωνίστρια στο πρώτο ημίχρονο την Σόφι Γκάρμπιν που πέτυχε τους 38 από τους 43 πόντους της ομάδας της με ποσοστό ευστοχίας 95%.

Η κάτοχος του τίτλου, η Νέα Ζηλανδία, ήταν εξίσου εντυπωσιακή στο δικό της ματς απέναντι στην Ουαλία φτάνοντας στη νίκη με 83-34.