Παγκόσμιο ICF Canoe Marathon: Πρωταθλητής στην U23 ο Φόλεϊ

Ο Ιρλανδός Ρόμαν Φόλεϊ πήρε τον τίτλο στο Κ1 κάτω των 23 ετών απέναντι στο φαβορί, τον Δανό Φίλιπ Νούντσεν.

Στο πλαίσιο του παγκοσμίου πρωταθλήματος ICF Canoe Marathon που διεξάγεται στη λίμνη Γιελς της Δανίας ο Νούντσεν δεν μπόρεσε μπροστά στο κοινό της χώρας του να πάρει τον τίτλο με τον Φόλεϊ να κάνει την προσπέραση στα 100 μέτρα πριν τη γραμμή του τερματισμού.

Ο Φόλεϊ τερμάτισε σε μία ώρα 46 λεπτά και 42,84 δευτερόλεπτα με τον Νούντσεν να ακολουθεί μετά από σχεδόν 6 δευτερόλεπτα ενώ την τριάδα του βάθρου ολοκλήρωσε ο Πορτογάλος Φρανσίσκο Σάντος.

Στην αντίστοιχη κατηγορία των γυναικών ο τίτλος πήγε στην Πάνα Τσέπε από την Ουγγαρία με διαφορά που ξεπέρασε τα 17 δευτερόλεπτα από την πλησιέστερη αντίπαλό της, την Κατερίνα Μίλοβα από την Τσεχία ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Σάσκια Χόκλι από τη Νότια Αφρική.