Παγκόσμιο Bowls: Ιστορικά χρυσά μετάλλια για Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία (vid)

Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία πήραν τα χρυσά μετάλλια στο bowls ΑμεΑ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Γκολντ Κόουστ.

Αθλητές και αθλήτριες ΑμεΑ πήραν μέρος για πρώτη φορά σε παγκόσμιο πρωτάθλημα Bowls στο τουρνουά της Αυστραλίας με την οικοδέσποινα χώρα να παίρνει πρώτη το χρυσό μετάλλιο επικρατώντας στον τελικό των μεικτών ζευγαριών VI με 16-14 της Αυστραλίας με την Τζάκι Χάντσον και τον Τζέικ Φέχιμπεργκ.

Η Νέα Ζηλανδία πήρε το χρυσό μετάλλιο στα ζευγάρια των γυναικών νικώντας στον τελικό με 14-8 την Σκωτία με τις Τζούλι Ο’Κόνελ και Τέρι Μπλάκμπουρν να γίνονται οι πρώτες που έχουν στην κατοχή τους τον τίτλο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και Αγώνες Κοινοπολιτείας.