Παγκόσμιο Bowls: Πρωταθλητής για πρώτη φορά ο Μπέστερ

Μετά από δύο αργυρά κι ένα χάλκινο μετάλλιο ο Καναδός Ράιαν Μπέστερ αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής Bowls.

Στον τελικό του τουρνουά στο Γκολντ Κόουστ της Αυστραλίας ο Μπέστερ επικράτησε στον τελικό με 21-16 του Ιρλανδού Γκάρι Κέλι παίρνοντας για πρώτη φορά το χρυσό μετάλλιο παίρνοντας το προβάδισμα στο 20ο end.

Αυτός είναι ο πρώτος του τίτλος σε ατομικό επίπεδο καθώς είχε νικήσει στο ομαδικό των ανδρών στη διοργάνωση του 2004 στο Έιρ της Σκωτίας με συμπαίκτη τότε τον Κιθ Ρόνεϊ. Τα χάλκινα μετάλλια πήγαν στον πρωταθλητή των Αγώνων Κοινοπολιτείας, τον Αυστραλό Άαρον Ουίλσον, μαζί με τον Σκωτσέζο Ίεν ΜακΛίν.

Μάχη της Ωκεανίας ήταν τα τριπλά των γυναικών με την Αυστραλία να επικρατεί 15-9 της Νέας Ζηλανδίας. Ντον Χέιμαν, Λίνσεϊ Κλαρκ και Κέλσι Κοτρέλ προηγήθηκαν με 5-0 μετά το τρίτο end διατηρώντας τον έλεγχο ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε η ομάδα του Καναδά.