Παγκόσμιο ICF Canoe Slalom: Διπλή βρετανική επιτυχία στο kayak cross

Στο Λι Βάλεϊ που αποτέλεσε το πεδίο δράσης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012 η Μεγάλη Βρετανία πήρε άλλα 2 χρυσά μετάλλια.

Η οικοδέσποινα χώρα πανηγύρισε την κατάκτηση ακόμα 2 χρυσών μεταλλίων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ICF Canoe Slalom, αυτή τη φορά στο αγώνισμα του kayak cross. Σε έναν αμφίρροπο τελικό στις γυναίκες η Κίμπερλι Γουντς πήρε τον τίτλο επικρατώντας της Γαλλίδας Καμίλ Πριζέν ενώ το βάθρο ολοκλήρωσε η Σλοβένα Ένα Τέρτσελι.

Η επόμενη επιτυχία για τα βρετανικά χρώματα σημειώθηκε από τον Τζο Κλαρκ που έφτασε τα 3 χρυσά μετάλλια καριέρας στο αγώνισμα. Στο αγώνισμα που θα κάνει ντεμπούτο στο πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι το 2024 ο Γάλλος Μπορίς Νεβό πήρε τη 2η θέση ενώ το χάλκινο μετάλλιο έκανε δικό του ο Ελβετός Μάρτιν Ντουγκούντ.