Asian Games: Το πρώτο χρυσό στο κανόε σλάλομ για τον Σίε Γιουανκόνγκ

Ο Σίε Γιουνακόνγκ από την Κίνα πήρε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στο κανόε σλάλομ των Ασιατικών Αγώνων στη Χανγκζού.

Στον τελικό του μονοθέσιου κανόε ο Γιουανκόνγκ ήταν αλάνθαστος επικρατώντας με επίδοση 98,20 δευτερολέπτων ενώ ο Ουζμπέκος Ανβάρ Κλεβλέεφ με δύο δευτερόλεπτα ποινής πήρε τη δεύτερη θέση όντας βραδύτερος κατά 43 εκατοστά του δευτερολέπτου. Με τέσσερα δευτερόλεπτα ποινής ο Καζάκος Αλεξάντρ Κουλίκοφ πήρε το χάλκινο μετάλλιο καθώς αποδείχθηκε βραδύτερος κατά 2,84 δευτερόλεπτα από το νικητή.

Τον τίτλο στο μονοθέσιο καγιάκ γυναικών πήρε η Τσανγκ Τσου-Χαν από την κινεζική Ταϊπέι που ούσα αλάνθαστη ολοκλήρωσε την προσπάθειά της σε 109,51 δευτερόλεπτα. Η Κινέζα Λι Λου δέχθηκε ποινή 2 δευτερολέπτων και πήρε το αργυρό μετάλλιο καθώς έμεινε πίσω για 71 εκατοστά του δευτερολέπτου. Χάλκινο μετάλλιο για την Γιεκατερίνα Ταράντσεβα που με 4 δευτερόλεπτα ποινής ήταν βραδύτερη κατά 7,49 δευτερόλεπτα από τη νικήτρια.