Asian Games: Νικήτρια στο κανόε σλάλομ η Χουάνγκ Τζουάν

Η διοργανώτρια των Ασιατικών Αγώνων, Κίνα, συνέχισε τη συγκομιδή χρυσών μεταλλίων και στο νερό.

Η Χουάνγκ Τζουάν πήρε το χρυσό μετάλλιο ούσα αλάνθαστη στο μονοθέσιο κανόε σταματώντας το χρονόμετρο στα 197,71 δευτερόλεπτα. Με ποινή δύο δευτερολέπτων η Αναστάσια Ανανίεβα από το Καζακστάν πήρε τη 2η θέση ούσα βραδύτερη κατά 3,58 δευτερόλεπτα ενώ την τριάδα του βάθρου ολοκλήρωσεη Χαρούκα Οκαζάκι από την Ιαπωνία.

Τον τίτλο στο μονοθέσιο καγιάκ ανδρών υπερασπίστηκε με επιτυχία ο Κουάν Σι καθώς ο Κινέζος ήταν αλάνθαστος και ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε 89,94 δευτερόλεπτα. Χωρίς βαθμούς ποινής τερμάτισαν και ο Ιάπωνας Γιούουκι Τανάκα με τον Βου Σάο-Χσουάν που πήραν τη 2η και 3η θέση αντίστοιχα.