Παναμερικανικοί Αγώνες: Στο Παρίσι μέσω Σαντιάγο η Αργεντινή

Η Αργεντινή πήρε τον τίτλο στο χόκεϊ σε χόρτο γυναικών. Οι Παναμερικανικοί Αγώνες στο Σαντιάγο της Χιλής.

Μετά τους άνδρες και οι γυναίκες της Αργεντινής πήραν τον τίτλο στο χόκεϊ σε χόρτο των Παναμερικανικών Αγώνων. Οι Leonas νίκησαν σε ένα δραματικό τελικό με 2-1 την ομάδα των ΗΠΑ. Οι Αμερικανίδες δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τα δύο penalty corner στα τελευταία τρία λεπτά του τελικού.

Η ομάδα της Αργεντινής άνοιξε το σκορ στην πρώτη περίοδο με την Αγκουστίνα Γκορζελάνι. Οι ΗΠΑ ισοφάρισαν 19 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου με την Άσλεϊ Σέσα. Το καθοριστικό γκολ από την Εουγκένια Τριντσινέτι. Η Αργεντινή πήρε το αργυρό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Στο μικρό τελικό η Χιλή νίκησε 2-0 τον Καναδά και πήρε το χάλκινο μετάλλιο.