Grand Prix Λιντς: Στην κορυφή του πίνακα μεταλλίων η Ιαπωνία (vid)

Με το χρυσό μετάλλιο της Ρούρι Τακαχάσι η Ιαπωνία πήρε την πρώτη θέση στο τουρνουά που πραγματοποιήθηκε στην Αυστρία.

Η Ιαπωνία πήρε την πρώτη θέση με τρία χρυσά, ένα αργυρό και δύο χάλκινα μετάλλια. Η Τακαχάσι κυριάρχησε στην κατηγορία +78 κιλών νικώντας στον τελικό την Ιταλίδα Άσια Ταβάνο με ippon σε 51 δευτερόλεπτα. Η Γερμανίδα Άνα-Μαρία Βάγκνερ πήρε τον τελευταίο χρονικά τίτλο, στην κατηγορία -78 κιλών, με διπλό waza-ari επί της Γαλλίδας Μαντελίν Μαλονγκά.

Τα 6 χρυσά μετάλλια σε Grand Prix έφτασε στην καριέρα του ο Ούγγρος Κρίστιαν Τοτ που στην κατηγορία των -90 κιλών νίκησε τον Γάλλο Αξέλ Κλερζέ με waza-ari σε 101 δευτερόλεπτα.