Παγκόσμιο – Μπακού: Στην 5η θέση ο Δημητρόπουλος στα -54κ.

Την 5η θέση κατέκτησε ο Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα τάε κβο ντο στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν, με απολογισμό δύο νίκες και μία ήττα σε τρεις αγώνες.

Στην αναμέτρηση για την είσοδό του στα μετάλλια, ο Έλληνας πρωταθλητής, ηττήθηκε με 7-3, 13-1 από τον Κορεάτη Τάε-Γιουν Παρκ, και έτσι έμεινε εκτός βάθρου.

Αναφορικά με τους προηγούμενος γύρους, ο Δημητρόπουλος αρχικά επικράτησε του Αιγύπτιου Μανσούρ, τον οποίο κέρδισε εύκολα με 7-1, 10-2, ενώ ακολούθησε η νίκη του σε βάρος του Γιαχόρ Καζλού, στη φάση των “16” της διοργάνωσης. Πήρε την πρώτη περίοδο με 4-3 και την δεύτερη με 7-2 για να προκριθεί στα προημιτελικά.