Grand Slam – Μπακού: «Χρυσή» η Τελτσίδου στα -70κ.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ελισάβετ Τελτσίδου στην κατηγορία των -70κ. του Grand Slam στο Μπακού, προσθέτοντας μία ακόμα σπουδαία διάκριση στο πλούσιο από μετάλλια παλμαρέ της.

Η 27χρονη Ελληνίδα τζουντόκα επικράτησε στον μεγάλο τελικό της Ισπανίδας, Άι Τσοουντότα Ρουστάν, με 1-0, και κατέκτησε την κορυφή του βάθρο των νικητών, πραγματοποιώντας για μία ακόμα φορά εντυπωσιακές εμφανίσεις σε μεγάλη διοργάνωση.

Αυτό είναι το 4ο χρυσό μετάλλιο για την κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια του τζούντο, μετά το περσινό (2022) στο Άμπου Ντάμπι, και τα δύο φετινά σε Τιφλίδα και Αστάνα.

Αξίζει να σημειωθεί επίσης, ότι η Τελτσίδου πρόσθεσε και 100 βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη, οι οποίο θα την ανεβάσουν στο No. 2 του κόσμου, με την παρουσία τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού να είναι εξασφαλισμένη.