Η ελληνική Πάλη ολοκλήρωσε το Προολυμπιακό τουρνουά με τον ιδανικότερο τρόπο. Ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ πήρε την πρόκριση για το Παρίσι 2024 και είναι έτοιμος να διακριθεί και στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση.
Το τουρνουά της Κωνσταντινούπολης ήταν ιδιαίτερα ψυχοφθόρο και δύσκολο, αλλά ο δις πρωταθλητής Ευρώπης των 86kg έδειξε ότι είναι ένας από τους καλύτερους αθλητές στην κατηγορία. Σε ένα τουρνουά που έδινε τα τελευταία ολυμπιακά εισιτήρια ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ ήταν βράχος.
![](https://www.apexsports.gr/wp-content/uploads/2024/05/440351643_760227929555983_4748014148372136772_n-1024x576.jpg.webp)
Χωρίς να χάσει ούτε ένα σημείο πήρε την Ολυμπιακή πρόκριση και πλέον η Ελλάδα μετά τον Γιώργο Κουγιουμτσίδη θα έχει δύο αθλητές στο Παρίσι.
Ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ έδειξε ότι είναι αποφασισμένος νίκησε αρχικά τον Μακόεφ (Σλοβακία) με 4-0, στη συνέχεια επικράτησε με πτώση του Τούρκου Γκότσεν, ενώ στα προημιτελικά επικράτησε με 3-0 του Πολωνού Γεζιερζάνσκι με 3-0.
Στο κομβικό παιχνίδι με τον Ουκρανό Μικαΐλοφ, όπου ο νικητής εξασφάλιζε εισιτήριο για το Παρίσι ο Κουρουγκλίεβ νίκησε με 3-0 και πανηγύρισε την πρόκριση.
![](https://www.apexsports.gr/wp-content/uploads/2024/05/442400008_869489451888488_8646781668541018621_n.jpg.webp)
Τα συναισθήματα πάντως για την ελληνική αποστολή είναι ανάμεικτα, καθώς η Μαρία Πρεβολαράκη δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση. Η μεγάλη κυρία της ελληνικής Πάλης που έχει δοξάσει τον ελληνικό αθλητισμό στο κομβικό παιχνίδι με την Τουρκάλα Γετγκίλ ηττήθηκε με τεχνική υπεροχή.
![](https://www.apexsports.gr/wp-content/uploads/2024/05/440362987_760163166229126_3109437437693280550_n-1024x576.jpg.webp)
Πατάω Like και συγχρόνως Follow στη σελίδα Δυναμικά Apex Sports στο Facebook
Μαθαίνω έγκαιρα και έγκυρα για ότι συμβαίνει στο χώρο των μαχητικών αθλημάτων