Η παρουσία των Ελλήνων τζουντόκα στο 2ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Τζούντο Κωφών ολοκληρώθηκε με τον Χρήστο Σοφιανίδη, στην κατηγορία των -100κ. να χάνει το μετάλλιο στις λεπτομέρειες και τελικά να καταλαμβάνει την 5η θέση, στη διοργάνωση που ολοκληρώνεται αύριο (Κυριακή, 14/4) στο Τουρκιστάν, του Καζακστάν.
Ο Αλέξανδρος Παπαδάτος δοκίμασε για πρώτη φορά, την τύχη του τόσο στο άθλημα (ολυμπιονίκης πάλης) όσο και στην κατηγορία +100κ., (είχε δηλωθεί στα -100κ.). Με αντίπαλο τον Σεόνγκο Ρι, προερχόμενος από μια παραδοσιακή σχολή του αθλήματος, δεν τα κατάφερε να περάσει από τη φάση των «16».
![](https://www.apexsports.gr/wp-content/uploads/2024/04/%CE%A0%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B4%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%82.jpg)
Οι δύο Έλληνες αθλητές στάθηκαν και άτυχοι στην κλήρωση γιατί τους έτυχαν δύσκολοι αντίπαλοι, καθώς ο Κορεάτης Ρι έφθασε στο χάλκινο μετάλλιο. Το ίδιο και για τους δύο αντιπάλους του Σοφιανίδη, που έφθασαν και οι δύο στο βάθρο.
Η ελληνική αποστολή με τους δύο αθλητές, τον ομοσπονδιακό προπονητή Βασίλη Ζήση και τον αρχηγό αποστολής και σύμβουλο της ΕΟΑΚ, Τάκη Κορδονούρη, επιστρέφουν την προσεχή Τρίτη (16/4) το πρωί.