Ευρωπαϊκό Κ23: Ακόμα δύο μετάλλια για τα ελληνικά πληρώματα στη Γερμανία

Δύο ακόμα μετάλλια πρόσθεσαν στη συλλογή τους τα ελληνικά κουπιά, πηγαίνοντας τον αριθμό στα τέσσερα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ23 στο Κρέφελντ της Γερμανίας.

Συγκεκριμένα, το ασημένιο μετάλλιο στο διπλό των ανδρών κατέκτησαν οι Νίκος Χωλόπουλος και Δημήτρης Παπάζογλου, λίγες μέρες μετά τη δεύτερη θέση στο Παγκόσμιο Εφήβων στο Παρίσι.

Οι δύο Έλληνες κωπηλάτες πάλεψαν για την πρώτη θέση, αλλά οι Γερμανοί, Φίλιπ Ντόζε και Γιάκομπ Γκέιερ, αποδείχθηκε δυνατότεροι. Χωλόπουλος και Παπάζογλου τερμάτισαν δεύτεροι με 6:20.63 αντίθεση με τους Γερμανούς που ολοκλήρωσαν τον αγώνα τους σε 6:19.09. Την τρίτη θέση του βάθρου συμπλήρωσαν οι Βέλγοι, Μπόρις Τάντελμαν και Σάβιν Ρόντενμπουργκ, με 6:21.75.

Αμέσως μετά, ένα εξαιρετικό φινάλε έκαναν για την Ελλάδα οι Νεφέλη Ντάρα με την Ιωάννα Ασβεστά στο διπλο των γυναικών, αφού πήραν το χάλκινο μετάλλιο, τερματίζοντας με 7:10.54.

Οι Ρουμάνες, Αλεξάντρα Ουνγκουρεάνου και Γιούλια Μπαλαούκα πήραν το χρυσό μετάλλιο με 7:02.70 και ακολούθησαν οι Θάλια Αχουμάντα και Ολίβια Ροτ από την Ελβετία με 7:03.14.

Έτσι, η Ελλάδα έφτασε τα τέσσερα μετάλλια στη διοργάνωση, έχοντας δύο ασημένια και δύο χάλκινα.

Πολύ κοντά στο βάθρο έφτασε η δίκωπος των ανδρών με τους Παύλο Φαΐτα-Ζήση Μπουκουβάλα να τερματίζουν στην 4η θέση με 7:00.83 κι ενώ το χάλκινο πήγε τη Νορβηγία (6:54.42), το ασημένιο στη Σλοβενία (6:52.43) και το χρυσό στη Ρουμανία (6:49.47).

Τέταρτη θέση και για την δίκωπο των γυναικών με τις Βικτώρια Λαπίκοφ-Δήμητρα Παπαιωάννου να τερματίζουν σε 8:04.77 ενώ το χρυσό κατέκτησε η Ρουμανία (7:33.55), το ασημένιο η Πολωνία (7:39.09) και το χάλκινο η Αυστρία (7:42.99)

Η τετράκωπος των ανδρών με τους Βασίλη Κωστούλα-Δημήτρη Κούτρα-Λεωνίδα Παλαιοπάνο-Λεωνίδα Τζουμέζη, ενώ ξεκίνησε από τη 2η θέση στο μεγάλο τελικό, υποχώρησε λίγο μετά τα μισά της κούρσας στην 4η θέση για να τερματίσει τελικά στην 6η με 6:26.64 ενώ 1η ήταν η Ρουμανία (6:15.84), 2η η Πολωνία (6:17.35) και 3η η Μ.Βρετανία (6:17.49)

Στους τρεις τελικούς Β, η Ελλάδα είχε δυο πρώτες θέσεις (7ες στη Γενική) και συγκεκριμένα ο Στράτος Τριανταφύλλου στο σκιφ ελ βαρών, όπως και η Σταυρούλα Γιαλογλίδου στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, ενώ το διπλό ελαφρύ των ανδρών με τους Άγγελο Αθανασιάδη Καούδη-Κωνσταντίνο Καραγιάννη πήραν τη 2η θέση και την 8η στη γενική