Παγκόσμιο Α/Γ: Έχασε στις λεπτομέρειες το μετάλλιο ο Ντούσκος

Για μόλις 23 εκατοστά του δευτερολέπτου έχασε το χάλκινο μετάλλιο ο Στέφανος Ντούσκος, αγωνιζόμενος στον τελικό του σκιφ ανδρών του Παγκοσμίου πρωταθλήματος κωπηλασίας ανδρών-γυναικών, που διεξήχθη στο Βελιγράδι της Σερβίας.

Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τοκιο κατέκτησε την 4η θέση στον τελικό με χρόνο 06:40.56, μιας και παρά την υπέρτατη προσπάθεια που έκανε στα τελευταία 500μ.ν δεν μπόρεσε να καλύψει το χαμένο έδαφος και να τερματίσει μπροστά από τον 3ο Νεοζηλανδό Τόμας Μακιντος, που τερμάτισε σε χρόνο 06:40.33.

Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Ολλανδός Φαν Ντορπ (06:39.26), ενώ Παγκόσμιος πρωταθλητής στο σκιφ παρέμεινε όπως και πέρυσι ο Γερμανός Όλιβερ Ζιντλερ, που σημείωσε χρόνο 06:38.08.

Ο Στέφανος, ωστόσο, επιστρέφει στην Ελλάδα με το πολύ σημαντικό εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, και μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση σε μεγάλη διοργάνωση.