Βαλκανικό Κ15-17: Ακόμη 8 μετάλλια για την Ελλάδα και 1η θέση στη γενική κατάταξη!

Ακόμη 8 μετάλλια πανηγύρισε η Ελλάδα στο Βαλκανικό πρωτάθλημα κωπηλασίας της Ρουμανίας, εκ των οποίων 3 χρυσά, 2 ασημένια και 3 χάλκινα.

Τα ελληνικά κουπιά είχαν την απόλυτη κυριαρχία και κατέκτησαν την 1η θέση στη γενική βαθμολογία (1η θέση στα αγωνίσματα των αγοριών και την 2η στον κοριτσιών).

Συνολικά η χώρα μας το διήμερο αυτό κατέκτησε 16 μετάλλια εκ των οποίων 8 χρυσά, 3 ασημένια και 5 χάλκινα, ενώ από τα 19 αγωνίσματα που πήρε μέρος, μόλις στα τρία δεν κατέκτησε μετάλλιο πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνιση στο θεσμό τα τελευταία χρόνια.