Παγκόσμιο UIPM Youth U19: Έκτη θέση για την Αριάδνη Νάσκαρη και τον Φίλιππο Σεχίδη στην Ιταλία

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η τρίτη ημέρα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Νέων UIPM 2022 στη μικτή σκυταλοδρομία U19 στο Lignano Sabbiadoro (ITA).

Η Ελληνική συμμετοχή με την Αριάδνη Νάσκαρη & τον Φίλιππο Σεχίδη, κατέλαβε την έκτη θέση στην διοργάνωση με σερί τεσσάρων νικών στον Γύρο Μπόνους, ανεβάζοντας τον πήχη ψηλά για τα ελληνικά χρώματα.

Το ελληνικό δίδυμο, υπό τις οδηγίες των Τζέιμι Κουκ και Αλέξανδρου Πανταζίδη, πήρε την 3η θέση στο ξίφος μονομαχίας, έχοντας 19 νίκες – 13 ήττες στον κανονικό αγώνα και 8 νίκες – 0 ήττες στον bonus round (440β.), τη 17η θέση στη κολύμβηση (2Χ100μ. ελεύθερο σε 2.19.19, 272β.) και σημειώνοντας τον 5ο καλύτερο χρόνο στο Laser Run (2X3Χ 600μ. δρόμος και ενδιάμεσα 2Χ2Χ5 εύστοχες βολές σκοποβολή με laser) με 13.26 (494β.), τερμάτισε στην 6η θέση, ξεπερνώντας  – μεταξύ άλλων – ομάδες από χώρες με πολύ μεγάλη παράδοση στο μοντέρνο πένταθλο, όπως τη Μ. Βρετανία (15η) και τη Γαλλία (17η).

Το τρίτο χρυσό μετάλλιο του συνδυασμένου αγώνα του 2022 πήγε σε ένα έθνος από μια τρίτη ήπειρο. Μετά την επιτυχία της Λιθουανίας και της Αιγύπτου στις σκυταλοδρομίες ανδρών και γυναικών αντίστοιχα, η Damaris Garza και ο Jorge Hernandez πήραν τον τίτλο της μικτής σκυταλοδρομίας με ένα εξαιρετικό φίνις.

Για άλλη μια φορά, υπήρξε μια πολυηπειρωτική εμφάνιση στο βάθρο, καθώς οι Malgorzata Karbownik και Michal Jablonski από την Πολωνία κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο και το χάλκινο πήγε στους Almira Dede και Furkan Murat από την Τουρκία.

Πρόγραμμα Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Νέων UIPM 2022 (U19/U17):

7 Σεπτεμβρίου: (U19) Προκριματικά γυναικών- (U17) Ημιτελικά ανδρών

8 Σεπτεμβρίου: (U19) Προκριματικοί Ανδρών- (U17) Τελικός Γυναικών, Τελικός Ανδρών

9 Σεπτεμβρίου: (U19) ημιτελικοί γυναικών- (U17) σκυταλοδρομία γυναικών

10 Σεπτεμβρίου: (U19) ημιτελικοί ανδρών- (U17) σκυταλοδρομία ανδρών

11 Σεπτεμβρίου: (U19) Τελικός Γυναικών- Τελικός Ανδρών- (U17) Μικτή Σκυταλοδρομία