Παγκόσμιο Κύπελλο: Εξασφάλισαν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Μικέλι και Σάμπαν (vid)

Η Ιταλίδα Έλενα Μικέλι και ο Αιγύπτιος Μοχαμάντ Σάμπαν πήραν τη νίκη στους τελικούς του παγκοσμίου κυπέλλου στην Άγκυρα.

Με τις νίκες του στην τουρκική πρωτεύουσα εξασφάλισαν ταυτόχρονα και την παρουσία τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024, στο Παρίσι, οι πρώτοι που το καταφέρνουν. Η Μικέλι ήταν στην πρώτη δεκάδα και στα τέσσερα αγωνίσματα με την 24χρονη να είναι πρώτη στα ημιτελικά και να φτάνει τελικά τους 1.377 βαθμούς με τη 2η και 3η θέση σε κολύμβηση και ιππασία αντίστοιχα, προτού πάρει την 9η θέση στο laser run.

Στους άνδρες ο Σάμπαν έφτασε τους 1.496 βαθμούς στερώντας την επιτυχία από τον κάτοχο του χρυσού Ολυμπιακού μεταλλίου, τον Τζο Τσουνγκ από τη Μεγάλη Βρετανία, για 2 βαθμούς, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Εμιλιάνο Χερνάντεζ από το Μεξικό.